aktualności

Wykorzystanie ePUAP w codziennym życiu.

Wprowadzenie na terenie Rzeczypospolitej stanu epidemii i związane z tym ograniczenia w działalności urzędów wpłynęły na podjęcie przez wiele osób decyzji o założeniu profilu na ePUAP. ePUAP to elektroniczna platforma usług administracji publicznej, dzięki której obywatele mogą komunikować się z urzędami i załatwiać wiele spraw. Platforma ta intensywnie się rozwija, a wejście w życie rozwiązań proponowanych w tarczach antykryzysowych poszerzyło kategorie spraw, które można załatwić za pośrednictwem ePUAP.

Aby można było korzystać z ePUAP konieczne jest założenie i potwierdzenie profilu zaufanego. Najprostszym sposobem na założenie profilu jest wykorzystanie w tym konta założonego w celu korzystania z innych usług. Wystarczy kliknąć w odpowiednią zakładkę, a następnie potwierdzić SMS-em wolę założenia profilu. Taką możliwość daje aktualnie dziesięć firm, a w tym PKO BP, Santander, Pekao SA, mBank czy ING. Profil zaufany możemy założyć również z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego, który służyć będzie do potwierdzenia danych. Jeżeli nie posiadamy możliwości założenia profilu za pośrednictwem sieci Internet, będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość (poprzez okazanie dokumentu tożsamości) w jednym z punktów.

Po pierwsze, platformy ePUAP można użyć do rozliczenia podatku. Przypomnieć należy, że odsetek za opóźnienie w płatności podatku nie zapłacimy, jeśli rozliczymy się do 1. czerwca. Nadto, za pomocą ePUAP możliwe jest założenie działalności gospodarczej oraz jej zawieszenie. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać ePUAP do podpisywania dokumentów składanych do KRS. ePUAP pozwala również na składanie i podpisywanie dokumentów takich jak wniosek o wydanie dowodu osobistego lub odpisów aktów stanu cywilnego, a także wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego (nie można się jednak w ten sposób zameldować).

Nadto, ePUAP służy osobom pobierającym świadczenia (500+, Karta Dużej Rodziny) do składania wniosków o ich wypłatę. Przy wykorzystaniu ePUAP możemy także zweryfikować swoje dane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, sprawdzić wysokość składek zaewidencjonowanych na naszym koncie, jak również złożyć wniosek o zwolnienie ze składek w związku z epidemią.

ePUAP daje też możliwość zarejestrowania pojazdów, sprawdzenia liczby punktów karnych i terminu ich wygaśnięcia. Możliwe jest użycie ePUAP do otrzymania e-recepty, e-zwolnienia oraz przechowywania historii zdrowia.

Nie należy zapominać, że tzw. tarcze antykryzysowe wprowadziły, na czas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, możliwość składania za pośrednictwem ePUAP pism do sadów powszechnych.

Edyta Kuś
aplikantka adwokacka

Grzegorz Górecki
wspólnik, adwokat
gorecki@bgka.pl

Potrzebujesz pomocy w zwiazku z COVID-19?
Napisz: koronawirus@bgka.pl

udostępnij artykuł

kontakt

* pola wymagane

Kancelaria Adwokacka
Bieszczad Górecki adwokaci spółka cywilna